Podologia

Czym jest podologia?

Podologia jest dziedziną medycyny zajmującą się profilaktyką i leczeniem chorób stóp tj. wrastające paznokcie, odciski, modzele, kurzajki, pękające pięty, zmiany zwyrodnieniowe w obrębie skóry, paznokci czy układu kostnego, zespół stopy cukrzycowej, grzybica skóry i paznokci, deformacje stóp, nadpotliwość.

Systematyczne odwiedzanie podologa to gwarancja kompleksowej pielęgnacji, nie tylko w przypadku wystąpienia patologii, deformacji czy problemów. To także sposób na skuteczną profilaktykę – oferujemy pedicure podologiczny dla wszystkich osób zainteresowanych zdrowiem swoich stóp.

Kim jest podolog?

Podolog zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem patologicznych zmian w obrębie stóp. Zadaniem podologa jest zdiagnozowanie schorzeń w obrębie stopy, a następnie zastosowanie właściwego leczenia i zabiegów. Sam podolog nie jest lekarzem, jednak bardzo często z nim współpracuje.

Wyróżnić możemy podologię ortopedyczną i zabiegową. W zakres tej pierwszej wchodzą m.in. badania biomechaniczne stopy i kończyny dolnej oraz całej postawy w statyce i dynamice. Podologia zabiegowa natomiast koncentruje się na terapii schorzeń tj. wrastające paznokcie, brodawki skórne, odciski czy nadpotliwość.

Dla kogo dedykowany jest zabieg?

Celem konsultacji podologicznej jest ocena stanu skóry stóp i paznokci oraz, w przypadku takiej potrzeby, rekomendacja odpowiedniej formy terapii. Często podolodzy tuż po rozpoznaniu problemu przechodzą do jego rozwiązania już na pierwszej wizycie.

Profilaktyczny zabieg podologiczny jest dedykowany osobom dbającym o zdrowie i estetyczny wygląd stóp. Regularne zabiegi podologiczne to gwarancja skutecznej profilaktyki w obrębie stóp bez względu na wiek i płeć pacjenta.

W grupie pacjentów, którzy wymagają szczególnej opieki podologicznej znajdują się osoby zmagające się z następującymi schorzeniami:

W przypadku chorób naczyń i zaburzeń metabolicznych trzeba liczyć się z trwałą predyspozycją do zaburzeń w obrębie stóp. Skóra jest na nich bowiem niezwykle delikatna i długo się regeneruje, co przyczynia się do łatwego rozwoju owrzodzeń i zmian zakaźnych. Z kolei deformacje stóp skutkują ich nieprawidłowym ułożeniem podczas chodu, co z kolei powoduje powstawanie odcisków, modzeli i nagniotków.

Na czym polega zabieg podologiczny?

W naszym gabinecie przeprowadzamy profesjonalny zabieg podologiczny, w którego skład wchodzą następujące czynności pielęgnacyjne:

• moczenie stóp w ciepłej wodzie
• dezynfekcja stóp
• obcięcie paznokci cęgami
• wyrównanie płytki paznokciowej
• odsunięcie skórek
• oczyszczenie ze zrogowaceń przestrzeni między paznokciami i skórą
• zmiękczenie wałów paznokciowych
• oczyszczenie i usunięcie resztek skórek
• usunięcie zgrubień z pięt i bocznych części podeszew stóp oraz paliczków
• wmasowanie odpowiedniego kremu pielęgnacyjnego

Zabieg podologiczny. Jakie są efekty?

Zabieg ten pozwala nadać stopom estetyczny wygląd i zachować je w dobrym stanie zdrowia. Dzięki regularnym wizytom u podologa można kontrolować stan swoich stóp i wychwytywać ewentualne problemy zanim zdążą się rozwinąć. Taka pielęgnacja stóp jest częścią profilaktyki zdrowotnej.

Jak często powtarzać zabieg?

Częstotliwość wykonywania podstawowego zabiegu podologicznego jest indywidualną kwestią każdego pacjenta. U niektórych osób zmiany pojawiają się szybciej. Najczęściej zaleca się stosowanie tego rodzaju zabiegu co 4-6 tygodni.

Jakie są przeciwwskazania?

Przeciwwskazaniem do tego zabiegu są aktywne choroby zapalne skóry, zakażenia skórne i brodawki wirusowe. Nie można jednak zapominać o specjalnych środkach ostrożności – np. przy chorobach zakaźnych, u osób po i w trakcie chemioterapii czy u cukrzyków oraz pacjentów z zaburzeniami krążenia.

salon-kosmetyczny-lowicz-podologia-2

Problemy z jakimi zgłaszają się pacjenci wymagają holistycznego podejścia ze strony podologa.

salon-kosmetyczny-lowicz-podologia-1

Podolog przeprowadza szereg wywiadów, konsultacji, a w rezultacie w szybki sposób rozwiązuje problemy skórne i płytki paznokciowej. Zaletą zawodu podologa jest jego ściśle określony zakres działania – stopa, jej skóra oraz przydatki.

Stopy służą nam przez całe życie – potrzebują zatem jak najlepszej opieki i profilaktyki.