Dermatologia

Dermatolog potrzebny od zaraz? Zapraszamy dzieci i dorosłych!

Dermatologia to dziedzina zajmująca się wykrywaniem i leczeniem chorób skóry i jej przydatków (włosów, paznokci), błon śluzowych oraz niektórych chorób ogólnoustrojowych. Do najczęstszych przyczyn wizyt dermatologicznych zaliczane są: łuszczyca, trądzik i blizny potrądzikowe, atopowe zapalenie skóry (AZS), nowotwory skóry, choroby alergiczne skóry (wyprysk-egzema, pokrzywka), łojotokowe zapalenie skóry, trądzik różowaty, wypadanie włosów (łysienie), choroby wirusowe skóry (brodawki wirusowe „kurzajki”, opryszczka, półpasiec, mięczak zakaźny), choroby bakteryjne skóry (borelioza, czyrak, liszajec, zapalenie mieszków), grzybice, choroby tkanki łącznej (toczeń rumieniowaty, twardzina), bielactwo, choroby pęcherzowe, choroby paznokci.

Choroby i anomalie skórne mają więc podłoże alergologiczne, bakteryjne, wirusowe, nowotworowe lub też genetyczne. Pojawienie się niepokojącej zmiany na skórze lub śluzówkach powinno być sygnałem do zaplanowania konsultacji dermatologicznej. Oferujemy konsultacje dermatologiczne wykonywane przez lekarza specjalistę w dziedzinie dermatologii i wenerologii.

Co to jest dermatoskopia?

Nasi dermatolodzy wykonują badania wysokiej klasy dermatoskopem (urządzenie pozwalające na badanie zmian w 10-20-krotnym powiększeniu w źródle silnego światła, które nie odbija się od powierzchni skóry). Dokładność i trafność rozpoznań klinicznych zmian barwnikowych po zastosowaniu dermoskopii zwiększa się aż o 10%-27%, umożliwiając znacznie wcześniejsze wykrycie czerniaka i raków skóry w porównaniu z badaniem przeprowadzonym okiem nieuzbrojonym. Pozwala to na uzyskanie dokładnych obrazów, które następnie mogą być dużo dokładniej ocenione przez lekarza.

Dermatoskopia jest nieinwazyjnym dermatologicznym badaniem zmian skórnych. Badanie odbywa się bez konieczności pobierania wycinka tkanki.

Maluch u dermatologa

Do dermatologa warto wybrać się, kiedy z delikatną, dziecięcą skórą dzieje się coś, co budzi zaniepokojenie. Symptomem problemu ze skórą mogą być wysypki, pojawiające się nie wiadomo skąd krostki (mogą być pochodzenia alergicznego, ale to właśnie oceni specjalista) czy stan zapalny (uwaga na zaczerwienienia). Wystarczającym powodem do wizyty dermatologicznej jest także szorstka, sucha i podrażniona skóra. Koniecznie trzeba odwiedzić gabinet lekarza, jeśli na skórze pociechy znajdują się przebarwienia, wrodzone znamiona czy pieprzyki.

Należy je regularnie kontrolować, zwłaszcza ich kształt i wielkość (najlepiej wykonywać zdjęcia, aby mieć możliwość porównania). Warto zwrócić również uwagę na mocno błyszczące i czerwone policzki dziecka – mogą być objawem atopowego zapalenia skóry (AZS).

Podczas wizyty skóra dziecka powinna być czysta (bez pudrów, zasypek i kremów). Należy je wykąpać, ale nie zaleca się eksperymentowania z nowymi kosmetykami tuż przed konsultacją. Wystarczy dokładna kąpiel przy użyciu zwykle stosowanych środków pielęgnacyjnych, najlepiej hypoalergicznych i bezzapachowych.

Ważne jest również psychiczne i emocjonalne wsparcie malucha ze strony rodziców, którzy powinni zapewnić dziecku poczucie ciepła, zaufania i bezpieczeństwa. Wizyta dermatologiczna jest całkowicie bezbolesna.

Kilkulatki, które mają przykre doświadczenia związane z wizytami w przychodniach (szczepienia), mogą się przed wizytą bardzo stresować. Jeśli dostaną od rodziców zapewnienie, że lekarz po prostu obejrzy ich skórę, a także przepisze lekarstwa do stosowania w domu, będą do wizyty znacznie lepiej nastawione.

Jak przygotować się do wizyty?

Przed pierwszą wizytą pacjent powinien zadbać o skompletowanie historii leczenia, jeśli cierpi na jakiekolwiek schorzenia. Warto przygotować również listę chorób, jakie występowały w najbliższej rodzinie i zrobić spis przyjmowanych leków. Przydatna może być także lista alergenów pokarmowych oraz wziewnych, jeśli pacjent choruje na alergię lub astmę.

Przed wizytą zalecamy również nie stosować kosmetyków czy produktów uczulających (np. do makijażu). Powinno się również zrezygnować z sauny, basenu, opalania czy intensywnych ćwiczeń fizycznych. Odpowiednie przygotowanie się do wizyty w dużej mierze odpowiada za jej sukces.

Wizyta dermatologiczna. Kiedy?

Niestety, Polacy zazwyczaj nie mają nawyku chodzenia na profilaktyczne wizyty do specjalistów, co jest dużym błędem i lekceważeniem swojego stanu zdrowia, który powinno się kontrolować raz do roku. W niektórych przypadkach chorobowych, wystąpienie widocznych zmian może świadczyć o już zaawansowanym stadium. Dermatologa najczęściej odwiedza się na samym końcu, tj. po wizytach u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej i próbach samodzielnego zażegnania problemu. Zmień ten schemat myślenia, zadbaj o siebie i kontroluj częściej kondycję organizmu. Pozwoli to na lepszą jakość życia i znacząco wpłynie na jego długość!

Być może masz problem z podrażnioną, przesuszoną i zaczerwienioną, a może wręcz odwrotnie – przetłuszczoną skórą z zaskórnikami czy rozszerzonymi porami? Konsultacja z ekspertem może rozwiązać wiele problemów, a często prosta zmiana (wyeliminowanie lub dodanie jakiegoś składnika w kosmetykach lub w diecie) może przynieść ulgę w mgnieniu oka!

Częstotliwość wizyt u dermatologa

Gabinet dermatologiczny należy odwiedzać przynajmniej raz w roku, a nawet częściej, gdy zauważysz u siebie zmiany barwnikowe: pieprzyki, przebarwienia czy znamiona. Regularna kontrola i obserwacja widocznych zmian i nieprawidłowości na skórze czy płytce paznokciowej pozwoli Ci zapobiegać poważnym chorobom, jaką jest np. czerniak, który może zakończyć się groźnymi powikłaniami a nawet śmiercią.

Co istotne, objawy skórne mogą być efektem innych chorób, zupełnie niezwiązanych ze skórą. Różnymi wypryskami objawiają się na przykład nietolerancja pokarmowa lub alergie kontaktowe.

Widzisz zmianę? Nie zwlekaj!

Jeśli pomimo leczenia i ścisłego stosowania się do zaleceń lekarza objawy nie znikają lub wręcz nasilają się, to sygnał o konieczności ponownej wizyty i być może zastosowania innego, skutecznego leku. Nigdy nie zwlekaj także w przypadku, gdy któreś ze znamion zaczęło zmieniać swój wygląd – może (choć nie musi, ale lepiej to kontrolować!) to oznaczać rozwój czerniaka. Zmiany postępują często nawet w ciągu kilkunastu tygodni. Leczenie wdrożone na początkowym etapie rozwoju choroby daje świetne rokowania – trzeba jednak zareagować w porę.

Z badań statystycznych wynika, że w Polsce z powodu czerniaka umiera rocznie nawet 1,5 tysiąca osób, a w ciągu roku przybywa aż 3.000 nowych przypadków raka skóry.

salon-kosmetyczny-lowicz-dermatologia-1

Wizyta u dermatologa to nie tylko sprawdzenie pieprzyków pod lupą czy wypisanie recepty na antybiotyk. W gabinetach dużo się rozmawia – o chorobach w rodzinie, wynikach ostatnich badań krwi, stosowanych lekach czy alergiach. Tym samym widać, że dermatolodzy podchodzą do swojej pracy holistycznie.

salon-kosmetyczny-lowicz-dermatologia-2

Koniecznie odwiedź gabinet dermatologiczny, gdy dziecko ma jakieś wrodzone znamiona, pieprzyki czy przebarwienia skórne. Niektóre z czasem same znikają, a niektóre zostają do końca życia zmieniając kształt i rozmiar. Jednak wszystkie trzeba regularnie kontrolować już od najwcześniejszego dzieciństwa.

salon-kosmetyczny-lowicz-dermatologia-3

Pierwsza wizyta u specjalisty niekiedy może być dla pacjenta krępująca, szczególnie gdy zmaga się on ze wstydliwym schorzeniem. Warto jednak opanować zdenerwowanie, by uzyskać jak najwięcej konkretnych informacji w czasie spotkania.

salon-kosmetyczny-lowicz-dermatologia-4

Zadzwoń i umów się do dermatologa!

Pierwsza wizyta obejmuje szczegółowy, poznawczy wywiad z pacjentem. Lekarz będzie chciał poznać dolegliwości oraz obejrzeć zmienione chorobowo miejsca, może również podjąć decyzję o konieczności pobrania wymazu od pacjenta (służy do tego jednorazowy zestaw do pobierania wymazów, natomiast próbka wysyłana jest do profesjonalnego i zaufanego laboratorium). Pamiętaj, że jeśli coś niepokojącego dzieje się ze skórą, lepiej nie czekać, aż choroba się rozwinie.