Depilacja woskiem

Masz już dość maszynki? Wypróbuj depilację woskiem!

Depilacja woskiem to jedna z najskuteczniejszych metod usuwania zbędnego owłosienia, wywodząca się z czasów starożytnych. Podczas zabiegu usuwa się łodygę włosa wraz z cebulką, dzięki czemu efekt jest znacznie dłuższy (utrzymuje się nawet do 6 tygodni) niż przy tradycyjnym goleniu. Ponadto zabieg jest szybki, niedrogi i jest przeznaczony zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, niezależnie od wieku.

Jak się przygotować do depilacji woskiem?

Pierwszym podstawowym krokiem, jaki należy wykonać, przygotowując się do depilacji woskiem, to peeling, który usunie zrogowaciały naskórek, zmiękczy skórę i odsłoni włoski. Kolejny wskazaniem przedzabiegowym jest rezygnacja z intensywnego opalania, nie należy również stosować kremów z kwasami owocowymi. Należy również zrezygnować z zabiegów złuszczających za pomocą kwasów, mikrodermabrazji, aby nie podrażnić skóry przed zabiegiem.

Przed właściwym zabiegiem depilacji należy dokładnie umyć skórę żelem pod prysznic i nie nakładać kremów lub balsamów, ponieważ utrudnia to depilację (do natłuszczonej skóry wosk źle przywiera). Wybierając się na głęboką depilację bikini warto założyć przewiewną i oddychającą bieliznę z bawełny, ponieważ włókna syntetyczne mogą dodatkowo podrażniać skórę, która po zabiegu będzie lekko zaczerwieniona i wrażliwa. Należy pamiętać również, że skóra nie może być podrażniona lub uszkodzona (np. skaleczenia). Ciepły wosk zaogni nawet najmniejsze rany, dlatego podrażnionej skóry nie powinno się poddawać zabiegowi depilacji.

Dla kogo dedykowany jest zabieg?

Depilacja woskiem polecana jest szczególnie dla osób o szybkim naturalnym tempie wzrostu włosów oraz tych posiadających bardzo wrażliwą skórę, której nie służy golenie. Z depilacji w salonie coraz częściej, poza kobietami, korzystają także mężczyźni.

Na czym polega depilacja woskiem?

Zabieg depilacji zaleca się wykonać w gabinecie kosmetycznym, gdyż wykwalifikowana i doświadczona kosmetyczka wykona go profesjonalnie, bezpiecznie i szybko. Zabieg można wykonać metodą paskową (z użyciem materiału, który przykleja się do skóry) lub bezpaskową, dobierając do depilacji odpowiedni rodzaj wosku.

Standardowy wosk paskowy jest rekomendowany do depilacji dużych partii ciała, natomiast do delikatniejszych miejsc wykorzystuje się wosk stały, czyli metodę bezpaskową.

Depilacja paskowa

W tej metodzie stosuje się płyny wosk. Metoda polega na nałożeniu rozgrzanego wosku o temp 36-38̊ C (wosk musi być ciepły, ale nie gorący!) na owłosioną skórę za pomocą szpatułki lub rollera a następnie po przyłożeniu paska wykonuje się depilację. Włoski zostają w ten sposób usunięte (wyrwane) razem z cebulkami, ponieważ przyklejają się wraz z woskiem do materiału.

Po każdym zabiegu obszar poddany zabiegowi nakładane są specjalistyczne preparaty łagodzące, aby zminimalizować potencjalne podrażnienie skóry.

Warunkiem skuteczności depilacji jest odpowiednia długość włosów, które powinny mieć minimum 0,3 mm długości.

Zabieg metodą paskową stosuje się na duże partie ciała m.in. nogi, ręce plecy i klatka piersiowa. Zabieg wymaga powtarzania co 3-6 tygodni (w zależności od predyspozycji indywidualnych).

Depilacja bezpaskowa

W tej metodzie stosuje się twardy wosk. Zabieg wykonuje się poprzez nałożenie rozgrzanego wosku o temp 36-38̊ C na skórę owłosioną. Po nałożeniu należy odczekać kilka sekund, tak aby wosk mógł zastygnąć, następnie energicznie zerwać.

Depilacja bezpaskowa jest znacznie mniej bolesna niż tradycyjna metoda paskowa ponieważ wosk przykleja się jedynie do włosa, nie zaś do skóry.

Co ważne jedną partię ciała można wielokrotnie woskować, zatem jeśli za pierwszym razem depilacja nie przyniosła oczekiwanego rezultatu, kosmetyczka na to samo miejsce nakłada kolejną warstwę. Jest to możliwe ponieważ wosk stworzony w oparciu o naturalne składniki, nie ciągnie skóry, tym samym nie powodując podrażnień.

Po każdym zabiegu obszar poddany zabiegowi nakładane są specjalistyczne preparaty łagodzące, aby zminimalizować potencjalne podrażnienie skóry.

Zabieg metodą bezpaskową stosuje się na wrażliwe partie ciała m.in. na pachy i bikini. Efekt utrzymuje się od 3-6 tygodni (w zależności od predyspozycji indywidualnych).

Depilacja woskiem. Jakie są efekty?

Zaletą zabiegu depilacji woskiem jest to, że efekt w postaci gładkiej, pozbawionej włosów skóry jest widoczny zaraz po jego wykonaniu oraz starcza na dość długi czas (nawet do 5 tygodni). Włoski po depilacji woskiem odrastają słabsze, delikatniejsze i cieńsze, co sprawia, że ich usuwanie zbędnego owłosienia staje się mniej bolesne i można przeprowadzać je rzadziej.

Jak często powtarzać zabieg?

Zabieg depilacji woskiem wykonywany jest około raz w miesiącu (gładka skóra utrzymuje się w przedziale czasowym 3-6 tygodni) uwzględniając indywidualne potrzeby i tempo wzrostu włosa u każdego pacjenta.

Jakie są przeciwwskazania?

Przeciwwskazaniem do zastosowania depilacji woskiem są następujące:

• rozszerzone naczynia włosowate lub żylaki
• alergia na wosk
• zapalenie mieszków włosowych
• zakażenia bakteryjne, wirusowe, grzybicze skóry okolic poddawanych zabiegowi
• zbyt krótkie włosy
• skóra bezpośrednio po ekspozycji na słońce lub promienie UV
• otwarte rany lub inne widoczne urazy
• podrażniona skóra (np. po opalaniu)
• słaba krzepliwość krwi

salon-kosmetyczny-lowicz-depilacja-woskiem-1

Uwaga: aby prawidłowo i efektywnie przeprowadzić zabieg depilacji, włoski powinny mieć długość od 5 do 10 mm.

salon-kosmetyczny-lowicz-depilacja-woskiem-2

Zabieg depilacji woskiem mogą wykonywać zarówno kobiety, jak i mężczyźni, którzy najczęściej chcą usunąć zbędne owłosienie z pleców, klatki piersiowej czy z okolic pach.

salon-kosmetyczny-lowicz-depilacja-woskiem-3

Metoda depilacji woskiem jest bardzo popularna i znakomicie sprawdza się w przypadku miejsc takich jak ręce, pachy, ramiona, nogi i pachwiny (okolice bikini). Przy użyciu depilacji woskiem panie mogą również usuwać niewielki wąsik nad górną wargą.

salon-kosmetyczny-lowicz-depilacja-woskiem-4

Zabieg pozwala na usunięcie zbędnych włosków, które z czasem stają się delikatniejsze i coraz cieńsze. Ponadto efekt działania depilacji jest nieco zbliżony do peelingu – zostają usunięte powierzchowne warstwy martwego naskórka, co potęguje efekt idealnie gładkiej skóry.